Jesteś tu: Strona główna >> Aktualności


Aktualności

30 wrzesień 2017

Wydana została nowa monografia "Humanizm w Medycynie"

www.ibuk.pl
www.bookmaster.pl
www.ravelo.pl

 

Rozpoczęto rozbudowę Muzeum Alberta Schweitzera w Gunsbach

Szczegółowe informacje: link1, link2.

 

17 maj 2017

Uśpiona troska

 

27 marzec 2016

Życzenia Radosnych Świąt Wielkanocnych wypełnionych nadzieją budzącej się do życia wiosny i wiarą w sens życia. Najserdeczniejsze życzenia Zdrowia, Szczęścia i Wszelkiej Pomyślności przesyła  Państwu Zarząd Polskiego Towarzystwa im. Alberta Schweitzera w Poznaniu.

 

3 wrzesień 2015

W dniu 12 września odbędzie się uroczystość odsłonięcia pomnika pokoju w parku im. Alberta Schweitzera w Munster. Szczegółowe informacje: załącznik 1, załącznik 2, załącznik 3.

 

2 wrzesień 2015

W dniu 5 września obchodzić będziemy 50 rocznice śmierci Alberta Schweitzera.

 

2 wrzesień 2015

Ryszard Szewczyk - obchody dnia Alberta Schweitzera w Augsburgu – 18 lipca 2015. 100 lecie ogłoszenia filozoficznej idei Schweitzera: „Czci dla życia”.  - pobierz dokument.

 

14 maj 2015

Zaproszenie na Walne zebranie 25 maja - pobierz formularz informacyjny.

 

3 kwiecień 2015

Życzenia Radosnych Świąt Wielkanocnych wypełnionych nadzieją budzącej się do życia wiosny i wiarą w sens życia. Najserdeczniejsze życzenia Zdrowia, Szczęścia i Wszelkiej Pomyślności przesyła  Państwu Zarząd Polskiego Towarzystwa im. Alberta Schweitzera w Poznaniu.

 

1 kwiecień 2015

Dnia 1 kwietnia 2015 roku pożegnaliśmy Jacka Konieczkę - naszego studenta, absolwenta UMP oraz członka-założyciela Polskiego Towarzystwa im. Alberta Schweitzera w Poznaniu. Jacek zginął w zamachu terrorystycznym w muzeum Bardo w Tunezji.

Jacek Konieczka pozostanie w naszej pamięci jako niezwykle subtelny, inteligentny student o wyjątkowej kulturze osobistej. Jakież to było piękne - patrzeć na jego miłość do Ani oraz na to, jak razem budują swój wspólny świat. Bycie świadkiem jego rozwoju i zaangażowania w pomoc potrzebującym była ogromną przyjemnością. Optymizm i szczerze pozytywne nastawienie do życia były jego wspaniałymi atrybutami. Wiemy, że Jacek doskonale rozumiał przesłanie Alberta Schweitzera o szacunku dla życia.

Zarząd Polskiego Towarzystwa im. Alberta Schweitzera przekazuje rodzinie, bliskim i kręgom przyjaciół wyrazy współczucia.

W imieniu Zarządu PTASP

dr Bogusław Stelcer
Prezes PTASP

 

2 marzec 2015

Nasza nowa strona internetowa


27 października 2012

W trakcie XI Ekumenicznych Dni Biblii młodzież z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Poznaniu przygotowała wieczór wspomnień o Albercie Schweitzerze. W ramach wieczoru schweitzerowskiego w Kościele Łaski Bożej referaty, w imieniu Polskiego Towarzystwa im. Alberta Schweitzera w Poznaniu, wygłosili dr Wojciech Strzelecki i dr Marcin Cybulski. Organizatorom, a w szczególności młodzieży i ks. Wojciechowi Płoszkowi, składamy serdeczne podziękowania za zaproszenie!


17 października 2012

17 października 2012 w Instytucie Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie odbyła się Międzynarodowa Konferencja zatytułowana „KULTURA, MEDIA, ETYKA. Media w perspektywie etycznej i kulturowej w kontekście rewolucji teleinformatycznej”. Konferencja została zorganizowana m.in. przez Zakład Psychologii Klinicznej i Polskie Towarzystwo im. Alberta Schweitzera w Poznaniu.


21 czerwca 2012

Dnia 23 maja 2012 w Domu Towarzystwa Lekarskiego Krakowskiego odbyło się uroczyste zebranie z okazji Jubileuszu 90-lecia urodzin prof. Henryka Gaertnera. Uroczystość została zorganizowana przez Komisję Nauk Medycznych PAN O/Kraków, Okręgową Izbę Lekarską w Krakowie wraz ze Stowarzyszeniem Wychowanków Wydziałów Medycznych UJ oraz Krakowskim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów.


27 października 2011

Nasi Saksońscy Przyjaciele opublikowali krótką relację z gliwickiego Festiwalu Schweitzerowskiego.


26 października 2011

Serdecznie zapraszamy na Konferencję Naukowo-Szkoleniową "Uzdrawiająca Moc Sztuki" poświęconą roli sztuki w leczeniu.

Konferencja organizowana jest przez Pracownię Psychologii Klinicznej Wielkopolskiego Centrum Onkologii oraz Polskie Towarzystwo im. Alberta Schweitzera przy Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Poniedziałek - 12 grudnia 2011 roku - Wielkopolskie Centrum Onkologii, Poznań, ul. Garbary 15


23 października 2011

W imieniu organizatorów:

- Instytutu Kultury Europejskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
- Zakładu Psychologii Klinicznej na Wydziale Nauk o Zdrowiu, Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
- Polskiego Towarzystwa im. Alberta Schweitzera w Poznaniu
- Starostwa Powiatowego w Gnieźnie
- Studenckiego Psychologicznego Koła Naukowego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

pragniemy podziękować prelegentom, gościom, współorganizatorom i uczestnikom Międzynarodowej Konferencji "Kultura - Media - Etyka. Media w perspektywie etycznej i kulturowej w kontekście rewolucji teleinformatycznej" za udział i wsparcie.

Konferencja odbyła się w gnieźnieńskim Instytucie Kultury Europejskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w dniach 14-15 października 2011 roku.


1 sierpnia 2011

Zachęcamy się do zapoznania z podsumowaniem pierwszego półrocza działalności Polskiego Towarzystwa im. Alberta Schweitzera w Poznaniu.


31 lipca 2011

Szanowni Państwo, Drogie Koleżanki i Koledzy!

Zgodnie z uchwałą zarządu nr 13/2010 Polskiego Towarzystwa im. Alberta Schweitzera w Poznaniu, informuję o możliwości wpłacania opłat członkowskich na konto Towarzystwa.

Zgodnie z w/w uchwałą wysokość składki wynosi 30zł/rok. Dla członków PTiAS będących uczniami, studentami lub emerytami opłata członkowska wynosi 20zł/rok.

Z opłaty członkowskiej zwolnieni są członkowie honorowi naszego Towarzystwa.


13 maja 2011

Mamy ogromną przyjemność poinformować Państwa o odbywającym się 25 maja br.
w Gliwicach "Festiwalu Schweitzerowskim".

Głównym celem Festiwalu jest przybliżenie postaci i dokonań Wielkiego Doktora.


14 stycznia 2011

Decyzją Zarządu Towarzystwa i Walnego Zgromadzenia Członków - Założycieli z dnia 14 stycznia 2011 roku oficjalnym logotypem Polskiego Towarzystwa im. Alberta Schweitzera w Poznaniu wybrany został projekt opracowany przez Pracownię "cOkeDESIGN.com" Tomasza Szymańskiego oraz Magdalenę Chruściel przy aplauzie i wsparciu Zarządu Towarzystwa.


27 listopada 2010

Z żalem informujemy, iż W dniu 8 listopada, we Frankfurcie nad Menem, zmarła Pani Helena Tremska - wieloletni współpracownik Deutsches Albert-Schweitzer-Zentrum we Frankfurcie nad Menem, współtwórczyni Archiwum i Muzeum Alberta Schweitzera działającego przy Centrum.

Pani Halina Tremska, jako osoba powiązana rodzinnie z Poznaniem, nigdy nie odcięła się od swojego kraju, w ostatnim czasie intensywnie również wspierając rozwój Naszego Towarzystwa.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się na Cmentarzu Junikowskim w Poznaniu w dniu 26 listopada.


26 listopada 2010

W dniu 16 listopada Polskie Towarzystwo im. Alberta Schweitzera oficjalnie zostało zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym i rozpoczęło swoją działalność. Szczegóły wkrótce.


11 listopada 2010

W dniu 9 października bieżącego roku dr Bogusław Stelcer, dr Wojciech Strzelecki i mgr Marcin Cybulski w trakcie Konferencji ""Etyczne aspekty decyzji medycznych. Pacjent - zespół terapeutyczny - rodzina" w Krakowie zaprezentowali referat pt. "Aktualność myśli Alberta Schweitzera w medycynie XXI wieku".
Galicyjska eskapada był także doskonałą okazją do spotkania z Naszym Mentorem - prof. dr hab. nauk med. Henrykiem Gaertnerem - Prezesem Polskiego Towarzystwa Schweitzerowskiego i Prezesem Honorowym Polskiego Towarzystwa im. Alberta Schweitzera w Poznaniu.


7 czerwca 2010

W dniu wczorajszym, tj. 7 czerwca, odbyło się zebranie założycielskie Polskiego Towarzystwa im. Alberta Schweitzera w Poznaniu.
Zebrani goście jednomyślnie wyrazili wolę powołania do życia stowarzyszenia. W chwili obecnej pracujemy nad domknięciem spraw formalnych. Wszystkim Obecnym - dziękujemy.


21 listopada 2009

Dnia 21 listopadada br. w Poznaniu odbyła się Międzynarodowa Konferencja "ZDROWY CZŁOWIEK I SPOŁECZEŃSTWO W WIZJACH ALBERTA SCHWEITZERA I ERICHA FROMMA".


3 października 2009

W ramach programu "Innowacje Uniwersytetu Medycznego", prezentującego nowatorskie działania w obrębie nauk medycznych i pokrewnych, zaprezentowana została kolekcja memorabiliów upamiętniających życie i dzieło Wielkiego Doktora - Alberta Schweitzera, niedoścignionego wzorca w etyce medycznej. Zaprezentowane w zbiory, zebrane pod hasłem ""Albert Schweitzer w bioetyce medycznej. Innowacja czy renesans?", stanowią własność mgr Marcina Cybulskiego, mgr Wojciecha Strzeleckiego oraz dr Bogusława Stelcera - pracowników naukowych naszego Zakładu. Pragniemy jednocześnie gorąco podziękować Pani Dominice Bazan z Działu Promocji UMP za wysiłek włożony w przygotowanie ekspozycji.


2 marca 2009

Z ogromnym smutkiem informujemy, iż 22 lutego w Los Angeles, w wieku lat 90, zmarła Rhena Schweitzer-Miller, jedyna córka Alberta Schweitzera.
Do ostatnich chwil swojego życia aktywnie działała dla dobra potrzebujących.
Szczegóły w liście od Prezydenta Association internationale pour l’oeuvre du Docteur Albert Schweitzer de Lambaréné.


15 grudzień 2008

Dnia 15 grudnia 2008 uruchomiliśmy roboczą wersję serwisu dotyczącego życia i dzieła Alberta Schweitzera. Docelowo będzie to strona formalnej organizacji skupiającej miłośników Wielkiego Doktora.
Osoby, które pragną pomoć nam, zarówno w tworzeniu niniejszego serwisu, jak i krzewieniu idei schweitzerowskich, proszone są o kontakt: cybulski@ump.edu.pl


11 grudzień 2008

Dr Bogusław Stelcer i mgr Marcin Cybulski w dniach 28-30 listopada 2008 roku uczestniczyli w Konferencji "Albert Schweitzers Ethik - Impulse und Herausforderungen für die pädagogische Praxis" zorganizowanej w Dreźnie. Nasz Zakład reprezentowany był referatem "Albert Schweitzer in Poznan - historischer Grundriss". Oby więcej takich wartościowych i owocnych wyjazdów!


30 październik 2008

Własnie ukazała się publikacja książkowa firmowana nazwiskami pracowników naukowych Zakładu Psychologii Klinicznej:
"Życie i dzieło Alberta Schweitzera inspiracją dla współczesnej bioetyki" pod red. dr Bogusława Stelcera (Cykl "Konteksty Społeczno-Kulturowe Zdrowia i Medycyny", Katedra Nauk Społecznych-Wydawnictwo Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu)

Polskie Towarzystwo im. Alberta Schweitzera w Poznaniu. 2016
Webmaster